Bilans cieplny budynku

Określanie procesów cieplnych układu termodynamicznego

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu wymaga zniwelowania strat energii poprzez dostarczenie dodatkowej energii cieplnej poprzez instalację centralnego ogrzewania.

Prawidłowo wykonany bilans cieplny budynku musi uwzględniać:

 • straty ciepła związane z jego przenikaniem przez przegrody i oraz straty poprzez wentylację pomieszczeń,
 • zyski ciepła od docierającego do pomieszczenia promieniowania słonecznego i wewnętrzne zyski ciepła od ludzi oraz wyposażenia.

Udziały ww. składników w bilansie cieplnym budynku zależą od:


 • lokalizacji i usytuowania budynku względem kierunków geograficznych i sąsiedniej zabudowy,
 • wielkości i kształtu bryły budynku,
 • powierzchni oraz rozmieszczenia okien i innych elementów przezroczystych w przegrodach zewnętrznych,
 • izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych
 • przepuszczalności promieniowania słonecznego przez przegrody szklane,
 • sposobu oraz intensywności wentylacji pomieszczeń,
 • częstotliwości oraz sposobu eksploatacji pomieszczeń.


  Wykonaj bilans cieplny budynku i sprawdź czy nie przepłacasz za moc zamówioną!


  Zamów audyt!

  Bilans cieplny budynku ma szczególne znaczenie podczas doboru źródła ciepła. Niezależnie czy będzie to indywidualne źródło czy przyłącze z sieci miejskiej. Źle dobrane źródło ciepła skutkuje nieefektywną pracą co przełoży się na wzrost kosztów spalanego paliwa lub niedoborem ciepła w czasie niskich temperatur.

  Dobrze wykonany bilans w przypadku budownictwa wielorodzinnego zasilanego z sieci miejskiej pozwoli zweryfikować moc zmówioną u dostawcy ciepła. Bardzo często spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe po wykonaniu termomodernizacji budynku bagatelizują wykonanie bilansu cieplnego. Powszechnie wiadomo, że termomodernizacja przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Obliczenia bilansu cieplnego pozwolą zweryfikować zapotrzebowanie na moc cieplną po wykonaniu prac termomodernizacyjnych i odpowiednio ją obniżyć, niwelując tym samym koszty ponoszone z tego tytułu. Oszczędności kosztów z tytułu obniżenia mocy zamówionej mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.


  Współczynniki korygujące LAF

  Na etapie wykonywania bilansu energetycznego budynku wielorodzinnego, warto zastanowić się czy „przy okazji” nie wykonać obliczeń współczynników korygujących LAF (RM).

  Co nam daje Bilans cieplny budynku


  Wyślij nam zapytanie lub zamów usługę poprzez formularz!

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  *Administratorem Twoich danych osobowych jest Energy-Saver Group Sp z o.o., z siedzibą we Wrocławiu 50-078, ul. Stanisława Leszczyńskiego 4, lok. 29. Wysyłając zapytanie poprzez formularz akceptujesz politykę cookies oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Państwa dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako „RODO”). Więcej informacji na temat polityki prywatności przeczytasz tutaj. Możesz również zarządzać swoimi danymi osobowymi poprzez modyfikację lub ich usunięcie / zapomnienie pisząc do administratora: rodo@energy-saver.pl.

  Instalacje fotowoltaiczne dla Domu!
  Do każdej instalacji gratis!

  Tylko do końca marca oferta specjalna! Specjalnie dla Ciebie, abyś mógł na bieżąco monitorować produkcję swojej energii TABLET GRATIS. Wystarczy, że zainstalujesz odpowiednią aplikację!

  Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń!

  +48 535 320 923

  Aby otrzymać darmowy tablet do instalacji z dotacją wyślij swoje zgłoszenie!


  Administratorem Twoich danych osobowych jest: Energy Saver Group Sp z o.o. Przetwarzamy Twoje dane w celu odpowiedzi na powyższy formularz. Więcej o polityce prywatności i danych osobowych przeczytasz tutaj.

  Dziękujemy za zgłoszenie!
  Wkrótce nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w celu w celu ustalenia możliwości montażowych instalacji fotowoltaicznej!