Energy Saver

Chcesz obniżyć rachunki za energię dzięki fotowoltaice, ale nie wiesz, czy Twój dach nadaje się do montażu paneli słonecznych? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Decydując się na panele fotowoltaiczne, chcielibyśmy, żeby były jak najbardziej wydajne, a także, by służyły nam przez długie lata. Właśnie dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić, czy to aby na pewno się nam opłaca!

Na co zwrócić uwagę?

Panele fotowoltaiczne nie należą do najmniejszych. Aby uzyskać 1kW mocy, niezbędne są ogniwa o powierzchni niemal 7 metrów kwadratowych! Z tego powodu najpopularniejszym miejscem do ich montażu jest dach domu. Jednak, żeby panele mogły osiągnąć 100% swojej wydajności, niezbędne jest zwrócenie uwagi na kilka rzeczy, związanych z budową naszego dachu. Co to za rzeczy?

  • Nachylenie – pełnię swoich możliwości panele fotowoltaiczne osiągają, kiedy dach naszego domu nachylony jest pod kątem 30 – 40 stopni. Im odchylenie od tej pozycji jest większe, tym mniej energii jest produkowanej.
  • Ilość przeszkód – pamiętaj o znajdujących się na dachu przeszkodach, takich jak okna, kominy czy anteny. Często utrudniają one montaż, a także zmniejszają powierzchnię, na jakiej znajdą się ogniwa. A mniej paneli to mniej wyprodukowanej energii.
  • Zacienienie – ogniwa do produkcji energii potrzebują słońca, tak więc przed zakupem upewnij się, że dużej powierzchni Twojego dachu nie spowija cień, np. wiekowego drzewa, które posadził Twój dziadek, czy też pobliskiego budynku. Na zacienienie ma również wpływ konstrukcja samego dachu, tj. ilość spadów, lukarny etc.
  • Położenie dachu względem kierunków świata – najlepszym miejscem na montaż ogniw fotowoltaicznych jest południowa część dachu. Dopuszczalne jest również instalowanie paneli na dachu położonym w kierunku wschodnio-zachodnim, jednak ich nasłonecznienie będzie niższe. Całkowicie odradzamy montaż na dachu o ekspozycji północnej.

Wciąż masz wątpliwości? Odezwij się do nas, a chętnie pomożemy Ci je rozwiać!

Grunt to… energia!

Okazało się, że montaż paneli fotowoltaicznych na Twoim dachu nie jest możliwy? Spokojnie, To wcale nie musi oznaczać końca Twoich marzeń o czystej energii elektrycznej. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż paneli słonecznych na gruncie. Żeby to było możliwe, potrzebujesz wolnej przestrzeni na swojej działce. Warto przy tym pamiętać, że taka instalacja zajmuje nawet trzy razy więcej miejsca niż instalacja na dachu. Wpływ na to ma konieczność zachowania większej odległości między panelami, aby zapobiec ich wzajemnemu zacienianiu się. Decydując się na instalację naziemną, zwróć również uwagę na występowanie innych obiektów, które mogą rzucać cień na twoje panele, np. drzew, budynków etc. Takie obiekty mogą zmniejszyć wydajność instalacji nawet o 70%!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.