Energy Saver

Panele słoneczne zyskują na popularności i nie ma się co temu dziwić. Są w końcu nie tylko przyjazne środowisku, ale z każdym rokiem – coraz tańsze!

Fotowoltaika dla Domu - Energy Saver

Żyjemy w czasach, w których dbanie o przyrodę staje się coraz bardziej istotne. Jednocześnie zużywamy więcej energii, a i jej koszty regularnie rosną. Co więc zrobić, żeby obniżyć rachunki za prąd i przysłużyć się Matce Naturze? Warto spojrzeć przychylnym okiem w kierunku paneli fotowoltaicznych!


Ile możesz zaoszczędzić?

Wszystko zależy od tego, ile energii zużywasz, a także od ewentualnych podwyżek u dostawców. Instalacja o średniej mocy 3,5 kWp z prawidłowo założonymi panelami fotowoltaicznymi na dachu Twojego domu, potrafi wytworzyć ponad 3500 kWh energii rocznie. W rezultacie oznacza to oszczędność na poziomie ponad 2000 zł w skali roku! A co z popularną opinią, że klimat w Polsce nie sprzyja fotowoltaice? Cóż, należy ją włożyć między bajki! Wystarczy przyjrzeć się naszym sąsiadom z Czech, którzy mają bardzo podobny klimat, a niezwykle często sięgają po panele słoneczne. Zgodnie z unijnym prawem, państwa członkowskie do 2020 r. powinny zwiększyć udział energii odnawialnej do 13%, a tymczasem Czesi już 4 lata temu przekroczyli poziom 15%.

System rozliczeń z zakładem energetycznym, skumulowany przepływ pieniężny


Czy to się opłaca?

Zakup ogniw fotowoltaicznych to odczuwalny wydatek. Dzięki zdrowemu rozsądkowi i zwykłemu planowaniu możesz jednak sprawić, że będzie opłacalny i zwróci się w zaledwie kilka lat. To, jak szybko odzyskasz zainwestowane pieniądze, zależy od wielu czynników, jest jednak kilka istotnych rzeczy, które skrócą ten czas i sprawią, że szybko zaczniesz się cieszyć darmową, czystą energią. O czym warto pomyśleć przed zakupem paneli i na co zwrócić uwagę?

  • Dofinansowanie – praktycznie w każdym województwie spotkać się można z programami, które umożliwiają pozyskanie środków na zakup paneli słonecznych. Po informacje i pomoc warto udać się do najbliższego Urzędu Gminy, bo dofinansowanie może pokryć nawet kilkadziesiąt procent inwestycji.
  • Położenie dachu – to prawdopodobnie najważniejszy czynnik, o którym musisz pamiętać. Kąt jego nachylenia, zacienienie, ekspozycja względem kierunków świata – wszystko to ma wpływ na efektywność zakupionych paneli, a co za tym idzie, ilość wytwarzanej energii.
  • Zużycie energii – wiedząc, ile energii zużywamy, prościej nam będzie dobrać panele o odpowiedniej powierzchni. Dzięki temu oszczędzimy na zakupie zbędnych ogniw.

Źródła odnawialne to kierunek, w którym zmierza cała Europa. Decydując się już dziś na panele fotowoltaiczne, robisz ważny krok w kierunku oszczędności i sprawiasz, że ziemia staje się trochę czystszym miejscem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.