Energy Saver


Chcesz wpuścić do swojego domu nieco zielonej energii, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przede wszystkim – określ swoje potrzeby! Poznaj różnice między panelami fotowoltaicznymi i kolektorami, a wybór stanie się jasny jak słońce.

Słońce to nie tylko niezastąpione źródło witaminy D oraz niezawodny sposób na złapanie atrakcyjnej opalenizny, ale również niewyczerpane źródło darmowej energii bezpiecznej dla środowiska. Na rynku dostępne są narzędzia, takie jak panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, dzięki którym uzyskasz to, czego potrzebujesz. Czas poznać je nieco lepiej.


Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne nie są czymś nowym. Chyba każdy z nas trzymał kiedyś w dłoniach kalkulator z małym czarnym paskiem, dzięki któremu urządzenie miało energię do działania. Ich nieco większe wersje, czyli panele, spotkać można spotkać na wielu budynkach, a nawet na stacjach z rowerami miejskimi. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest wytwarzanie energii elektrycznej, która zasila szereg różnych urządzeń. Jednak to nie wszystko, ponieważ dzięki fotowoltaice możesz również ogrzać mieszkanie i podgrzać wodę. Jakie są największe zalety tego rozwiązania?


Zalety fotowoltaiki

  • Bezpieczeństwo – panele fotowoltaiczne mają wbudowany system zabezpieczający przed przegrzaniem
  • Trwałość – średnia trwałość gwarantowana przez producenta to ok. 35 – 40 lat
  • Oszczędność – wyposażenie gospodarstwa w panele fotowoltaiczne pozwala zaoszczędzić na energii nawet dwa tysiące złotych w skali roku, ponieważ rachunki za energię znikną!
  • Możliwość magazynowania energii – jeżeli wyprodukujesz za dużo energii, masz możliwość odbioru od dostawcy 80% nadwyżki.

Decydując się na zakup paneli słonecznych, wiele zyskujesz. Czy są jednak jakieś wady? Praktycznie nie, choć wiele osób może zniechęcić wysoka cena. Rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z oferty abonamentowej, która pozwoli rozłożyć zobowiązanie na korzystne raty w wyniku czego instalacja spłaci się dotychczasowymi rachunkami za energię.


Kolektory słoneczne

Tym, co wyróżnia kolektory słoneczne, a jednocześnie odróżnia je od paneli fotowoltaicznych, jest to, że nie wytwarzają energii elektrycznej. Zamiast tego promieniowanie słoneczne zamieniane jest na ciepło, które służy do ogrzewania wody – zarówno użytkowej, jak i basenowej. Na tym właściwie kończy się rola kolektora słonecznego, choć niekiedy można go również używać do wspomagania centralnego ogrzewania.


Zalety kolektora słonecznego

  • Niska cena – w porównaniu do paneli fotowoltaicznych
  • Możliwość podgrzewania wody – w okresie letnim

Wad jest niestety nieco więcej. Największą z nich jest sezonowość. Działanie kolektora uzależnione jest od temperatury na zewnątrz, która musi być dodatnia. Ponadto istnieje ryzyko przegrzania urządzenia w okresie letnim, kiedy odbiór ciepłej wody jest mniejszy.

Jak widzisz, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. To, na co się zdecydujesz zależy od Ciebie i od Twoich potrzeb. Wciąż masz wątpliwości? Napisz do naszego specjalisty, który udzieli Ci fachowej pomocy i pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.