FAQ – Schemat instalacji fotowoltaicznej

Poniżej rysunek przedstawiający budowę instalacji fotowoltaicznej.

Schemat Instalacji Fotowoltaicznej - Energy Saver

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kompedium wiedzy przygotowane przez specjalistów Energy Saver, pozowoli zapoznać się Tobie z terminologią oraz odpowie na podstawowe pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznej.

1Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna to zestaw odpowiednio połączonych ze sobą urządzeń, którego celem jest wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Zjawisko to zachodzi bezpośrednio w modułach fotowoltaicznych. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą panele fotowoltaiczne, konstrukcja montażowa, zestaw okablowania, odpowiednie zabezpieczenia oraz falownik (inaczej inwerter). Panele fotowoltaiczne pochłaniają fotony tzw. elementarne cząstki światła i przetwarzają go w prąd stały, który poprzez przewód przepływa do falownika. Falownik przetwarza prąd stały w prąd zmienny (230 Vi 400 V w zależności od rodzaju falownika 1 lub 3 fazowy). Wytworzona energia elektryczna zużywamy jest w pierwszej kolejności na bieżące potrzeby. Nadwyżka energii magazynowana jest w sieci elektroenergetycznej. Nadprodukcję energii odbieramy np. w okresie zimowym lub nocnym, kiedy to bieżąca produkcja energii jest mniejsza niż zapotrzebowanie.
2Jak działa licznik dwukierunkowy?
Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej on-gird jest licznik dwukierunkowy, który zostaje zainstalowany na prośbę prosumenta tuż po montażu instalacji fotowoltaicznej. Zadaniem licznika dwukierunkowego jest zliczanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną oraz energii pobranej z sieci publicznej. Dokładniej obrazując jest to więc urządzenie pomiarowe, które dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu – do sieci oraz z sieci. Na podstawie pomiarów licznika prosument rozlicza się z zakładem energetycznym.
3Jaki jest średni czas wykonania instalacji u klienta?
Od pierwszej wizyty naszego specjalisty do dnia, w którym instalacja jest zamontowana i podłączona do sieci upływa około 30 – 45 dni. Sam montaż trwa najczęściej od 1 do 3 dni w zależności od wielkości instalacji. Po wymiennie licznika na dwukierunkowy (do którego zobligowany jest zakład energetyczny na nasz wniosek), Twoja instalacja zaczyna produkować darmową energię elektryczną.
4Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?
Całkowite koszty całkowite instalacji fotowoltaicznej uzależnione są od 3 głównych czynników. Mianowicie rocznego zapotrzebowania na energię, miejsca w jakim zostanie zainstalowana instalacja (dach lub grunt) a także sprzętu jaki zostanie wybrany przez klienta. Warto jednak nadmienić, że wszystkie instalacje oferowane przez nasza firmę oparte są na podzespołach tylko i wyłącznie renomowanych producentów posiadających niezbędne certyfikaty a także minimum 25 letnią gwarancją.
5 W jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne wyposażone są w specjalne powłoki ochronne ze szkła hartowanego, które posiadają funkcję samoczynnego czyszczenia np. w czasie opadów deszczu. Pozostałe lekkie naloty powstałe w wyniku np. zakurzenia nie wpływają na pracę instalacji.
6Ile waży instalacja fotowoltaiczna?
Waga instalacji fotowoltaicznej montowanej na dachu budynku jest uzależniona od jej wielkości a tym samym ilości modułów fotowoltaicznych. Średnia waga modułu fotolotnicznego wynosi od 17 do 20 kilogramów. Z kolei konstrukcja, na której montowane są panele jest stosunkowo lekka, ponieważ w całości wykonywana jest z aluminium.
7Czy poniosę dodatkowe koszty z tytułu wymiany licznika na dwukierunkowy?
Odpowiedź brzmi absolutnie nie. Całkowity koszt wymiany licznika pokrywa operator sieci OSD czyli np. Tauron czy PGE. Operator do tego zobligowany na podstawie przepisów ustawy OZE.
8Czym jest system net-meteringu?
Opomiarowanie netto (ang. net metering) – serwis dotyczący lokalnego konsumenta i jednocześnie producenta (zwanego prosumentem) energii elektrycznej, zgodnie z którym energia elektryczna wytwarzana przez prosumenta we własnej mikroinstalacji (np. instalacja fotowoltaiczna na dachu) i dostarczana do lokalnej sieci dystrybucji jest rozliczana poprzez odejmowanie jej od ilości zużytej energii z sieci elektroenergetycznej. Serwis ten jest zapewniany przez dystrybutorów energii elektrycznej.
9Kim jest „Prosument”?
Prosument, zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) to Klient, który spełnia następujące warunki: • wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji • jest odbiorcą końcowym, czyli nie wykorzystuje energii na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji • dokonuje zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej • zużywa wyprodukowaną energię wyłącznie na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą.
10Czym jest mikroinstalacja OZE?
Mikroinstalacja jest to instalacja odnawialnego źródła energii elektrycznej (np. fotowoltaiki) o łącznej, zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 50 kW.
11Jaka powierzchnia dachu jest potrzebna do zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu?
Orientacyjnie przyjmuje się, ze 1kW mocy paneli zajmuje około 5,5 - 6 m2 powierzchni. Standardowy moduł o mocy 300W to wymiary, wysokość 1.65m x szerokość 1 m.
12Czy instalacja fotowoltaiczna działa tylko w słoneczne dni?
Odpowiedź brzmi nie. Panele fotowoltaiczne generują energię także dzięki rozproszonemu promieniowaniu, które dostępne jest cały czas, nawet w pochmurne dni. Uzysk wówczas jest odpowiednio niższy aczkolwiek nigdy zerowy.
13Ile energii elektrycznej można wyprodukować z 1 KWp instalacji fotowoltaicznej?
W Polsce w zależności od szerokości geograficznej przyjmuje się, że instalacja skierowana na południe o mocy 1 kWp wytworzy od 900 kWh do1100 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej zależy bezpośrednio od ilości promieniowania słonecznego, które w danym okresie pada na moduł fotowoltaiczny. Dodatkowo ilość wyprodukowanej energii uzależniona jest od kąta oraz kierunku ułożenia modułów, a także sprawności zastosowanych urządzeń. Najważniejsze aby moduły nie były zacienione, ponieważ to znacznie obniży produktywność systemu.
14Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacje fotowoltaiczne to wyjątkowo bezawaryjne oraz bezobsługowe systemy. Prosty układ do maksimum niweluje ryzyko wystąpienia usterki. Przez pierwsze 25 lat instalacja działa w zasadzie na prawie pełnym uzysku. Badania dowodzą, że nawet po 30 – 35 latach moduły straciły tylko kilka % pod względem mocy początkowej. Sprawność paneli wraz z ich wiekiem zacznie powoli spadać. Renomowani producenci zdają sobie sprawę jak trwały jest ich produkt i proponują wieloletnie gwarancje. Najczęściej gwarancja udzielana jest na 25 lat, przy zakładanym czasie eksploatacji nawet 30-40 lat.
15Czy posiadanie dachu od strony południowej jest konieczne do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej?
Najbardziej odpowiednim kierunkiem usytuowania dachu jest oczywiście kierunek południowy. Jednak nie jest to warunkiem. Panele fotowoltaiczne montowane są także na stronach wschodnich i zachodnich. W takim wypadku montuje się instalację na tzw. 2 stringach (obwodach). Uzysk jest niewiele niższy a system w dalszym ciągu ma ekonomiczne uzasadnienie. Kategorycznie nie powinno się montować paneli fotowoltaicznych na dachach od strony północnej.
16Kto fachowo dobierze instalację fotowoltaiczną do moich indywidualnych potrzeb?
Odpowiednio dobrana instalacja to priorytet poprawnego działania a także co najważniejsze szybki zwrot z inwestycji. Jeśli chcesz, aby Twoja instalacja została dobrana przez specjalistę zostaw swoje dane w formularzu kontaktowym. W ciągu 24 godzin nasz wykwalifikowany doradca skonstatuje się z Tobą i przedstawi najbardziej optymalne rozwiązanie.
17Czy instalację fotowoltaiczną muszę sfinansować ze środków własnych?
Odpowiedź brzmi absolutnie nie. W naszej ofercie znajdziesz specjalne formy finasowania całej instalacji. Miesięczna rata będzie tylko kilkadziesiąt złotych wyższa niż dotychczasowy rachunek a cała instalacja zwróci się po około 10 – 11 latach. Przez kolejne co najmniej 15 - 20 lat instalacja w dalszym ciągu będzie produkowała dla Ciebie darmową energię. Jedynym kosztem jaki będzie na rachunku z elektrowni to zaledwie kilka złotych (od 8 do 15 zł) za utrzymanie licznika.
18Czy instalacja fotowoltaiczna może stanowić rezerwowe źródło zasilania, w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci energetycznej?
Oczywiście jest taka możliwość. System wymaga wówczas zamontowania dodatkowy magazynów energii. Wiąże się to również ze wzrostem ceny całej instalacji.
Instalacje fotowoltaiczne dla Domu!
Do każdej instalacji gratis!

Tylko do końca marca oferta specjalna! Specjalnie dla Ciebie, abyś mógł na bieżąco monitorować produkcję swojej energii TABLET GRATIS. Wystarczy, że zainstalujesz odpowiednią aplikację!

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń!

+48 535 320 923

Aby otrzymać darmowy tablet do instalacji z dotacją wyślij swoje zgłoszenie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest: Energy Saver Group Sp z o.o. Przetwarzamy Twoje dane w celu odpowiedzi na powyższy formularz. Więcej o polityce prywatności i danych osobowych przeczytasz tutaj.

Dziękujemy za zgłoszenie!
Wkrótce nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w celu w celu ustalenia możliwości montażowych instalacji fotowoltaicznej!