Energy Saver

Szkolenie - Audytor Energetyczny

CEL SZKOLENIA

Zaznajomienie z przepisami prawa oraz nabycie praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania audytów energetycznych zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 223/2008 poz. 1459, ze zmianami w tym w roku 2020) i rozporządzeniem w sprawie zakresu i formy audytu energetycznego i remontowego (Dz.U. 43/2009, poz.346) wraz z późniejszymi zmianami oraz świadectw charakterystyki energetycznej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej wraz z późniejszymi zmianami.

Najbliższe terminy szkoleń online:

Program szkolenia

Szkolenie Podstawowy, Praktyczny Kurs Audyt Energetyczny obejmuje moduł I, moduł II oraz moduł III. Moduł I oraz Moduł II realizowane są pierwszego dnia. Moduł III realizowany jest w drugim dniu. Moduł IV jest modułem opcjonalnym, realizowanym dodatkowo, dla uczestników, którzy ukończyli Moduł I oraz Moduł II.

Moduł I:

  • Pojęcie audytu energetycznego
  • Przepisy prawne w branży
  • Moc i zużycie energii

Moduł II:

  • Procedura obliczeniowa PN-EN 12831
  • Obliczenia projektowanego obciążenia cieplnego – część teoretyczna
  • Obliczenia projektowanego obciążenia cieplnego – część praktyczna (opracowanie bilansu energetycznego budynku w programie ArCADia Termo)
  • Moc na potrzeby ciepłej wody użytkowej
  • Energia użytkowa – teoria i obliczenia według rozporządzenia

Moduł III:

  • Podstawy audytu energetycznego
  • Otoczenie prawne
  • Pojęcie termomodernizacji
  • Warunki techniczne przy termomodernizacji
  • Metody oceny opłacalności i wyboru ulepszeń termomodernizacyjnych
  • Pojęcie energii końcowej
  • Stopniodni, taryfy za ciepło
  • Obliczenia audytowe – część praktyczna (opracowanie audytu w programie ArCADia Termo)
  • Analiza raportu z audytu

Moduł IV:

  • Podstawy świadectw charakterystyki energetycznej budynków
  • Otoczenie prawne
  • Obliczenia – część praktyczna (opracowanie świadectwa w programie ArCADia Termo)
  • Prezentacja systemu rejestru SCHE

Zakres szkolenia

Program szkoleniowy został ułożony modułowo, dostosowując się pod oczekiwania uczestników. Podstawą szkolenia jest moduł I i II. Kolejne moduły rozszerzają tematycznie zakresy branżowe o kolejne zagadnienia.

Każdy z modułów składa się z wstępu zawierającego otoczenie prawne i techniczne poruszanego zagadnienia a następnie poprzez połączenie teorii z równolegle prowadzoną praktyką przedstawiane są w sposób jasny i klarowny kolejne zagadnienia techniczne.

MODUŁ I

Moduł I jest łagodnym wejściem w świat audytów energetycznych. W module tym przedstawione są założenia do procesu audytowego, zestawione jest otoczenie prawne branży oraz poruszane są najważniejsze zagadnienia – mocy i energii a także workflow dostępnych możliwości.

MODUŁ II

Moduł II skupia się na zagadnieniu bilansu cieplnego budynku. W module tym uczestnicy szkolenia zapoznają się z obowiązującą normą do obliczeń obciążenia cieplnego PN-EN 12831 według ustandaryzowanego klucza. W ramach ćwiczeń praktycznych na szkoleniu zostaje przeprowadzony bilans cieplny specjalnie przygotowanego budynku. Uzupełnieniem modułu II jest wprowadzenie zagadnienia mocy bilansowej na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz dopełnienie bilansu cieplnego zapotrzebowaniem na energię użytkową, według rozporządzenia MIiR z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Po zakończeniu modułu II, uczestnicy posiadają umiejętności przeprowadzenia pełnego bilansu cieplnego budynku.

MODUŁ III

Moduł III porusza zagadnienia audytu energetycznego budynku. Moduł ten wprowadza zagadnienia wynikające z rozporządzenia MI z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Zbilansowany budynek z modułu II przechodzi kompleksową i pełną termomodernizację. Zagadnienia poruszane w tym module obejmują pojęcia możliwych termomodernizacji i ich kosztów, algorytmu oceny opłacalności, energii końcowej, stopniodni, taryf za energię czy samego wydruku raportu audytu. Po zakończeniu modułu III, uczestnicy posiadają umiejętności przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.

MODUŁ IV

Moduł IV wprowadza kolejny rodzaj dokumentu – świadectwo charakterystyki energetycznej. W module tym szczegółowo przedstawiona jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków wraz z stosownymi aktami wykonawczymi. Moduł obejmuje pojęcia charakterystyki energetycznej, obowiązków sporządzania oraz samej oceny charakterystyki. Najważniejszym zagadnieniem, wokół którego obraca się charakterystyka energetyczna jest pojęcie energii pierwotnej. Uczestnikom szkolenia przedstawiony jest proces wyznaczenia energii pierwotnej dla różnych grup obiektów a w ramach ćwiczeń praktycznych przeprowadzane są obliczenia w programie komputerowym dla wybranego rodzaju budynku bądź części budynku. Poza stroną techniczno-inżynieryjną samego zagadnienia, uczestnikom przedstawione są obowiązki prawne związane z sporządzeniem świadectw charakterystyki energetycznej z uwzględnieniem rejestru osób upoważnionych czy centralnym rejestrem charakterystyki energetycznej budynków. Po zakończeniu modułu IV, uczestnicy posiadają umiejętności wyznaczenia charakterystyki energetycznej budynku lub jego części.

Moduł I + II + III

Audyt energetyczny

 

 

1 499 zł
1 845 zł

(z 23% VAT)

Czas trwania: 18 godzin

Moduł I + II + III + IV

Audyt energetyczny + świadectwo charakterystyki energetycznej

1 999 zł
2 499 zł

(z 23% VAT)

Czas trwania: 24 godziny

Moduł I + II + IV

Świadectwo charakterystyki energetycznej

 

1 499 zł
1 699 zł

(z 23% VAT)

Czas trwania: 15 godzin

Podstawą szkolenia jest moduł I i II. Kolejne moduły rozszerzają tematycznie zakresy branżowe o kolejne zagadnienia.

Opłaty za szkolenie należy realizować na podstawie wystawionej faktury PROFORMA maksymalnie do 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia, zgodnie z danymi zwartymi w formularzu zgłoszeniowym. Faktura zostanie przesłana po uzupełnieniu i odesłaniu formularza zgłoszeniowego.

 

Najbliższe terminy szkoleń online

Wymogi prawne i administracyjne

Zgodnie z art. 17 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, świadectwa charakterystyki energetycznej może sporządzać osoba:

a także, ukończyła:

Świadectwa charakterystyki energetycznej może sporządzać osoba, która posiada uprawnienia budowlane, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

szkolenie

Formularz zgłoszeniowy

    Firma Energy Saver od lat świadczy usługi w zakresie doradztwa energetycznego. 6 lat na rynku pozwoliło nam przeprowadzić setki badań i analiz, które przyczyniły się do ograniczenia zużycia mediów oraz kosztów. Zapraszamy do darmowej konsultacji, aby indywidualnie omówić Państwa potrzeby.