- Dla firm
- Dla Zarządców i Spółdzielni
- Szkolenia
- Dotacje
- Usługi
- Ślad węglowy
- Blog
- Kontakt
Czy jest audyt obowiązkowy audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest swego rodzaju harmonogramem działań prooszczędnościowych w postaci raportu, który w wyniku konsekwentnych realizacji pozwoli systematycznie wdrażać programy oszczędzania energii wynikające z zaproponowanych modernizacji.
Obowiązkowy audyt energetyczny jest zatem pierwszym krokiem na drodze do usprawnienia funkcjonowania całej organizacji – zwłaszcza z punktu widzenia wpływu na środowisko. Pozwala bowiem zachować odpowiedzialność w tym obszarze.
Warto również podkreślić, że audyt energetyczny przedsiębiorstwa przynosi również pozytywne skutki wewnątrz organizacji. Z tych względów coraz więcej firm decyduje się na zlecenie przeprowadzenia tego procesu. Wykonanie audytu energetycznego pozwoli przedsiębiorstwu zobrazować potencjalne oszczędności energii a zarazem co najważniejsze – zniwelować koszty ponoszone z tego tytułu.
Podstawa prawna przeprowadzenia obowiązkowego audytu energetycznego
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa nie jest wyłącznie wskazaniem, a obowiązkiem wynikającym z prawa. Przedsiębiorcy muszą zapoznać się z odpowiednimi dokumentami, których wykaz umieszczono poniżej.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE uchwalona dnia 25 października 2012 roku, nałożyła na kraje członkowskie UE szereg obowiązków mających na celu poprawę efektywności energetycznej.
Obowiązująca od 01.10.2016 r. Ustawa o Efektywności Energetycznej nakłada na dużych przedsiębiorców w Polsce obowiązek wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa cyklicznie co 4 lata.
Obowiązek ten wynika z zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE.
Zawiadomienie Prezesa URE o przeprowadzeniu audytu energetycznego musi nastąpić maksymalnie w ciągu 30 dni od daty zakończenia audytu.
Przeprowadzenie audytu energetycznego pozwoli przedsiębiorstwu zobrazować potencjalne oszczędności energii a zarazem co najważniejsze – zniwelować koszty ponoszone z tego tytułu.
Minimalne kryteria dotyczące obowiązkowych audytów energetycznych wykonywanych zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej:
Raport z wykonanego audytu energetycznego przedsiębiorstwa może zostać objęty kontrolą Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Powołując się na dyrektywę 2012/27/UE – „Kryteria minimalne dotyczące audytów energetycznych w tym audytów przeprowadzonych w ramach systemów zarządzania energią” oraz Art. 37. Ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku – audyty energetyczne opierają się na następujących wytycznych :
Podmioty zobligowanie do przeprowadzenia obowiązkowego audytu energetycznego przedsiębiorstwa
Przepisy dotyczące obowiązkowego audytu energetycznego dotyczą konkretnej grupy osób, czyli przedsiębiorców. To na nich nakłada się obowiązek przeanalizowania tego obszaru w prowadzonej firmie.
Przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późniejszymi zmianami) będzie zobligowany do przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa w terminie do 30 września 2017 roku (zawiadomienie Prezesa URE do 30 października) a następnie aktualizować audyt energetyczny przedsiębiorstwa co 4 lata.
Obowiązkowy audyt energetyczny realizowany jest w przedsiębiorstwach, które spełniają minimum jedno z poniższych kryteriów:
Podmioty zwolnione z obowiązku wykonywania audytu energetycznego przedsiębiorstwa
Konsekwencje niewykonania obowiązkowego audytu energetycznego
Za niewywiązanie się z obowiązku sporządzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa grozi kara pieniężna, która może wynieść nawet 3 000 000 zł, jednak nie więcej niż 5% przychodu przedsiębiorstwa.
Metodologia audytu obowiązkowego zgodna z normami
Zgodnie z normą EN 16247 audyt ekologiczny przedsiębiorstwa powinien obejmować następujące etapy: wizyta wstępna, spotkanie rozpoczynające, praca w terenie, gromadzenie danych, analiza i raport.
1. Wizyta wstępna
2. Gromadzenie danych
3. Praca na terenie zakładu
4. Analiza
5. Raport
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa opracowany przez naszych audytorów zawiera:
Cena usługi ustalana jest indywidualnie. W celu uzyskania wstępnej wyceny przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa – skontaktuj się z nami.
Firma Energy Saver od lat świadczy usługi w zakresie doradztwa energetycznego. 6 lat na rynku pozwoliło nam przeprowadzić setki badań i analiz, które przyczyniły się do ograniczenia zużycia mediów oraz kosztów. Zapraszamy do darmowej konsultacji, aby indywidualnie omówić Państwa potrzeby.